10 mitów na temat budowy domu parterowego

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, staje przed dylematem: budować dom piętrowy czy parterowy? Jak wiadomo, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z tego powodu przedstawiamy 10 mitów na temat budowy domu parterowego. Krążą opinie, że dom parterowy jest znacznie tańszy w budowie niż piętrowy. Otóż trzeba wiedzieć, że liczba kondygnacji nie ma dużego wpływu na koszty budowy domu. Większe znaczenie ma wielkość, konstrukcja, rozwiązania oraz jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Ponadto dużo mówi się o tym, że dom parterowy jest prostszy w budowie.

Nic bardziej mylnego. Niektóre projekty domów parterowych mogą być dużo bardziej skomplikowane w budowie niż domy z poddaszem. Poza tym panuje przekonanie, że dom parterowy buduje się szybciej. To również błędne myślenie, bo tutaj również wszystko zależy od wielkości i konstrukcji. Kolejny mit dotyczy dachu i stropu. Dużo mówi się o tym, że powierzchnia dachu jest większa, zatem pokrycie domu dachem będzie kosztowniejsze.

Otóż, powierzchnia jest większa, jednakże w domu parterowym tańsze jest wykonanie stropu, ponieważ można zdecydować się na strop drewniany. Poza tym panuje przekonanie, że łatwiej przykryć dachem dom parterowy. Otóż również nie jest to prawdą, wszystko zależy od tego czy zdecydujemy się na dach stromy czy płaski. Mitem jest również twierdzenie, że budowa fundamentów domu parterowego jest tańsza niż domu wielokondygnacyjnego. Trzeba wiedzieć, że domy kilkupiętrowe nie wymagają wzmocnionych fundamentów, ponieważ obciążenie w domu parterowym jest porównywalne. Wydawać by się również mogło, że wydatki na wykończenie domu parterowego będą niższe niż w przypadku domu piętrowego.

To również mit. Trzeba pamiętać, że tutaj wszystko jest w zasięgu wzroku i nie ma możliwości odłożenia w czasie prac wykończeniowych w niektórych pomieszczeniach, co zazwyczaj się robi w przypadku domów piętrowych.