Materiały budowlane na ściany

Budowa domu wymaga sporych nakładów finansowych. To, ile pieniędzy wydamy na wybudowanie wymarzonego domu w dużej mierze zależy od wielkości domu, ekipy budowlanej oraz zastosowanych materiałów.

Warto wiedzieć, że przy odpowiednim wyborze materiałów budowlanych można całkiem sporo zaoszczędzić, a niektóre rozwiązania pozwalają także na znaczne skrócenie czasu budowy domu. Z tego powodu, jeszcze przed przystąpieniem do budowy, warto wiedzieć, jakie materiały budowlane stosuje się na ściany i jakimi właściwościami się charakteryzują.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przy budowie domów jednorodzinnych, przy stawianiu ścian zewnętrznych stosuje się głównie beton, drewno, cegłę i kamień. Największą popularnością cieszą się ściany murowane, głównie ze względu na łatwość i niskie koszty wykonania.

W ostatnim czasie coraz częściej stawia się ściany z bloczków z betonu komórkowego. Materiał ten charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną, ponieważ bloczki z betonu komórkowego mają porowatą budowę.

W domach, gdzie ściany zewnętrzne wybudowano z tego materiału straty ciepła są niewielkie. Warto jednak pamiętać, że beton komórkowy nie nadaje się do budowy domów w pobliżu ruchliwych i hałaśliwych ulic.

Innym materiałem na ściany są pustaki ceramiczne. Wykonywane są zazwyczaj z gliny oraz trocin, przez co charakteryzują się dziurkami mikroskopijnej wielkości.

Trzeba wiedzieć, że są zarówno dobrym izolatorem ciepła, jak i izolatorem dźwięków, co jest ich największą zaletą. Minusem jest ich ruchliwość oraz nasiąkliwość, co sprawia, że wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed opadami.