Orient Express – niebywała historia pociągu

Orient Express z pewnością nie jest zwykłym pociągiem. Jest to już właściwie element kultury europejskiej, pewien symbol luksusu, a także tło dal wielu utworów literackich. Jego historia zaczęła się w 1883 roku, kiedy to 4 października pierwszy skład określanym mianem Orient Expressu wyruszył w trasę.

Co ciekawe, nawet dziś istnieje możliwość przejechania się niemal oryginalną trasą, która łączy Paryż ze Stambułem (dawnym Konstantynopolem). Trasy Orient Expressu kilkukrotnie się zmieniały. Do Konstantynopola docierać zaczął on dopiero po sześciu latach.

Kursowanie pociągu zawieszano na okres trwania I i II wojny światowej, a w okresie zimnej wojny jego funkcjonowanie było znacznie utrudnione przez podziały polityczne panujące w Europie – można powiedzieć, że pociąg miał problemy z przekraczaniem żelaznej kurtyny. Orient Express był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń, w tym również tych mających znaczenie historyczne. Podróżowało nim także mnóstwo znanych ludzi, którzy wywodzili się ze świata polityki, biznesu czy kultury.

www.kdk.info.pl