Poddasze użytkowe czy warto?

Wybór projektu domu to spory dylemat. Trzeba się dobrze zastanowić nad wielkością domu, liczbą pomieszczeń, a do tego trzeba podjąć decyzję, czy chcemy dom piętrowy, parterowy a może dom z użytkowym poddaszem. Przedstawiamy plusy i minusy budowy domu z poddaszem użytkowym. Poddasze użytkowe to rozwiązanie o wielu zaletach.

Przede wszystkim warto się zdecydować na projekt domu z poddaszem użytkowym, gdy budujemy dom o niewielkim metrażu. Wtedy liczy się każdy metr kwadratowy i poddasze użytkowe może bardzo się przydać. Można tam wtedy urządzić małą sypialnię, pokój dziecięcy czy gabinet. Zaletą domów z poddaszem użytkowy jest fakt, że wymagają mniejszej powierzchni działki niż domy parterowe o takim samym metrażu.

Dlatego też jest to świetne rozwiązanie, gdy dysponujemy niewielką działką. Łatwo można go usytuować na działce i lepiej wykorzystać przestrzeń. Ponadto zaletą poddasza użytkowego jest możliwość wykończenia go w późniejszym czasie wraz z zachowaniem komfortu użytkowania parteru. W przypadku domów piętrowych nie zawsze jest to możliwe.

Poza tym warto pamiętać, że domy z poddaszem użytkowym są tańsze w budowie i utrzymaniu niż domy parterowe i piętrowe. Wadą poddasza użytkowego są przede wszystkim skosy, co może utrudniać aranżację pomieszczeń. Największy problem może być z łazienką, oraz z małymi pomieszczeniami. Za tym co przemawia również na niekorzyść poddasza użytkowego są strome schody.

Podsumowując, warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu z poddaszem użytkowym.