Programy tematyczne

Osoby urodzone do lat 90. ubiegłego wieku pamiętać mogą czasy, gdy na całą klatkę, telewizor miała jedna rodzina. Filmy nadawane były tylko w sobotnie wieczory, gdy salon szczęśliwego posiadacza odbiornika telewizyjnego zapełniał się sąsiadami.

Dziś, wydaje się jakbyśmy byli lata świetlne od tamtej rzeczywistości. Kanałów telewizyjnych mamy dziesiątki, emisji do wyboru setki a telewizor stoi niemal w każdym domu. W związku z tak szeroko zakrojoną powszechnością telewizji, producenci wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom widzów i tworzą nie tylko ogólnoinformacyjne stacje, ale także kanały tematyczne.

Rodzimą inicjatywą w tym zakresie jest choćby TVP Kultura czy TVP Historia – kanały prowadzone przez publiczną telewizję, skupiające się na konkretnych dziedzinach życia. Już wiele lat temu z zagranicy przywędrowała stacja Arte poświęcona sztuce oraz National Geographic dla miłośników przyrody. Oczywiście przykładów jest wiele.

Kanały tematyczne dotyczą dziś rozmaitych dziedzin życia. Od wspomnianej kultury i sztuki, przez kobiece lifestyle oraz sport, aż do wąskich zainteresowań określonych grup telewizyjnych widzów.