Przygotowania do budowy domu

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które może wydawać się przerażające osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z branżą budowlaną. Formalności, wybór projektu, ekipy budowlanej oraz zakup materiałów budowlanych mogą spędzać sen z powiek. Zazwyczaj osoby decydujące się na zakup działki i budowę domu, przygotowania rozpoczynają od poszukiwania informacji na forach internetowych i spędzają całe dnie na wyborze idealnego projektu. Warto jednak wiedzieć nieco więcej i odpowiednio zaplanować cały proces budowlany.

Po pierwsze, jeszcze przed wyborem projektu, należy zastanowić się nad finansowaniem budowy domu. Jeżeli dysponujemy gotówką, problem ten nas nie dotyczy. Jeśli jednak zamierzamy ubiegać się o kredyt, warto zrobić to nawet kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Ponadto należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z działką.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiada warunki zabudowy. Jeżeli nie, konieczne będzie o wystąpienie z wnioskiem do właściwego urzędu. Na etapie przygotowań do budowy domu niezbędne jest również uzbrojenie działki, czyli doprowadzenie mediów, takich jak prąd, woda, gaz. W zależności od gminy, może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Następnym krokiem jest wybór projektu domu – można kupić gotowy lub zlecić jego opracowanie architektowi, co również wymaga trochę czasu. Z doświadczeń osób, które zdecydowały się zbudować dom wynika, że przygotowania do budowy domu trwają około sześciu miesięcy i warto uwzględnić taki okres czasu w swoim harmonogramie.