Reality show

Dzisiejsza telewizja dostarcza widzom nieskończonej ilości wrażeń. Od tradycyjnych filmów krótko- i długometrażowych aż po mrożące krew w żyłach dokumenty oparte na prawdziwych wydarzeniach. Jednym z rodzajów programów goszczących w ramówce telewizyjnej są emisje typu „reality show”. Przyszły do Europy z zachodu i od razu zaczęły wzbudzać niemałe emocje. Pierwszym tego typu programem w Polsce był oczywiście Big Brother.

Widz ma możliwość podglądania ludzi zamkniętych w specjalnie wydzielonej przestrzeni na konkretnych, przyjętych przez nich warunkach. Tego typu programy opierają się na zasadzie tworzenia ciekawych, z punktu widzenia oglądającego, sytuacji społecznych, towarzyskich oraz zawodowych w sztucznie stworzonych warunkach. Reality show mają naśladować prawdziwe życie z jednoczesną możliwością nieograniczonej wejścia do świata bohaterów. W ten sposób im bardziej osobiste, intymne relacje i problemy pojawiają się w programie, tym szybciej rośnie jego oglądalność. Najczęściej program nie jest jednak emitowany na żywo.

Aby wydobyć najciekawsze momenty stosuje się skomplikowany, często odpowiednio zmanipulowany montaż o pasującej do czasu antenowego objętości.