Rury wodnokanalizacyjne

Jeśli mamy już przygotowany projekt instalacji, to zazwyczaj przewiduje on również jakie materiały zostaną użyte do zrealizowania go w praktyce. Możliwości jest kilka, choć na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć pewne istotne tendencje odnośnie doboru materiałów, z których wykonuje się instalacje wodne i kanalizacyjne.

W starych systemach budownictwa, jeszcze tych, które stanowiły chleb powszedni w PRL-u, normą było korzystanie z rur metalowych i żeliwnych. Z czasem okazywały się one podatne na korozję, co skłoniło inżynierów do zmiany standardów, które wkrótce stały się obowiązujące. Koszt rury ze stali nierdzewnej okazał się zbyt duży.

Obecnie niemal wszystkie nowe oraz modernizowane sieci wodne i kanalizacyjne opierają się o rury wykonane w całości lub części z tworzyw sztucznych. Przede wszystkim w użyciu jest pod tym względem polietylen, który ma wiele ważnych atutów.

Cechuje go doskonała wytrzymałość mechaniczna, wysoka odporność na uderzenia nawet w ujemnych temperaturach, niska waga, gładka powierzchnia ułatwiająca przepływ wody i rzecz jasna obojętność fizjologiczna. Rura z polietylenu to rozwiązanie solidne i bardzo trwałe.

Obecnie można bez problemu nabyć rury PE o dowolnej średnicy, które nadają się zarówno do doprowadzania wody pitnej do kranów, wanien czy spłuczek toaletowych, jak też do odprowadzania ścieków do kanalizacji lub szamba. Poza tym dostępne są różnego rodzaju złączki, przejściówki i kolanka, które okazują się często niezbędne podczas montażu zaplanowanej instalacji.

Umożliwiają one także łączenie rur PE z wykonanymi z innych tworzyw.

https://www.buschpolska.com/produkty/osprzet-swiatlowodowy-fttx