Staż i praktyki jako sposoby na poradzenie sobie z bezrobociem

Trudno znaleźć pracę, jeśli nie ma się doświadczenia, a to można zdobyć przez praktyki lub staże. Jednym z największych problemów młodych ludzi w znalezieniu pierwszej pracy jest brak doświadczenia.

Co z tego, że ukończyliście dany kierunek studiów na prestiżowej uczelni, skoro nie wiadomo, czy wiedzę teoretyczną potraficie przekuć w praktykę. Dla pracodawców najważniejsze jest właśnie nie to, czego się uczyliście, ale to, co umiecie.

Młodzi ludzie często narzekają, że bezrobocie to błędne koło, bo pracodawcy wymagają doświadczenia, a tego przecież nie można zdobyć bez przyjęcia do pracy. Rozwiązaniem są praktyki i staże – to forma pracy, która często nie wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia, ale i tak warto ją podjąć właśnie w celu zdobycia doświadczenia.

Jeśli w trakcie praktyki lub stażu pokażecie się pracodawcy z bardzo dobrej strony, z pewnością zechce Was zatrzymać w firmie, proponując etat (niekoniecznie od razu, ale może np. za kilka tygodni, kiedy pojawi się jakiś wakat).

Oczywiście nie każde praktyki i nie każdy staż da nam niezbędne doświadczenie – w wielu firmach traktuje się stażystów jako darmową pomoc biurową, na co oczywiście nie należy się godzić. Najlepiej przed przyjęciem na staż lub praktyki ustalić z pracodawcą zakres wykonywanych czynności oraz nauki praktycznych umiejętności.

Mając za sobą praktyki lub staż w kilku firmach znanych w danej branży, na pewno o wiele szybciej i łatwiej znajdziemy nową pracę.