Szkodniki w drewnie

Materiały naturalne mają to do siebie, że mogą być poddane szkodliwej aktywności stworzeń, które wykorzystują je jako miejsce do żerowania i rozmnażania się. W przypadku obiektów budowlanych najpoważniejszym źródłem problemów okazuje się drewno, które z racji swojego pochodzenia jest narażone na aktywność licznych owadów, które mogą na dłuższą metę wyrządzić naprawdę poważne szkody. Stereotypowo sądzimy, że w drewnie bytują głównie korniki, jednak w środowiskach miejskich ciężko je spotkać.

Nie brak jednak innych gatunków, które śmiało sobie poczynają. Pojawienie się tych owadów w strukturze obiektów których głównym budulcem jest drewno to poważny kłopot. Tym bardziej, że ich obecność może być doskonale ukryta nawet przez wiele lat.

Stopniowo mogą one osłabiać strukturę drewnianych elementów, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić do zagrożenia katastrofą budowlaną. Dlatego do budowy należy używać drewna ze sprawdzonych źródeł, które zostało wcześniej poddane zaawansowanym procesom impregnacji. Oprócz ścian, stropów czy więźby dachowej narażone są również meble czy ozdoby zrobione z litego drewna.

Szczególnie dotyczy to przedmiotów wiekowych, bo w takich szkodniki rozwijają się najczęściej. Ich lista jest długa i obejmuje głównie liczne odmiany chrząszczy. Mamy tu chociażby kołatkowate, a więc kilka wariantów kołatka, wyschliki, miazgowce czy kózkowate.

Bardzo powszechnym szkodnikiem w drewnie jest spuszczel pospolity, który praktycznie nie występuje w lasach, ale świetnie odnalazł się w mieście.