Teatr telewizji

Dzisiejsze programy telewizyjne, zwłaszcza nadawane przez stacje komercyjne, dostarczają widzom ograniczoną ilość emisji związanych ze sztuką czy szeroko pojętą kulturą. Ambitne kino, filmy biograficzne czy retransmisje koncertów pojawiają się stosunkowo rzadko, wykorzystując niezbyt popularny czas antenowy. Na szczęście pozostaje nam kilka stałych punktów w telewizji publicznej, które starają się odpowiadać na potrzeby bardziej zorientowanych na kulturę widzów. Teatr Telewizji bez wątpienia do takich należy.

Dzięki niemu w Telewizji Polskiej oglądać możemy przedstawienia teatralne realizowane specjalnie dla widzów. Pierwszy spektakl Teatru Telewizji datowany jest na 6 listopada 1953 roku. Emisja odbyła się ze studia na ul. Ratuszowej w Warszawie.

Dziś TT posiada dwie sceny. Jego redakcja funkcjonuje podobnie jak w przypadku stacjonarnego teatru repertuarowego. Decyduje o tekstach do inscenizacji, organizuje scenografię oraz buduje ramówkę repertuarową. Spektakle zrealizowane przez Teatr Telewizji można dziś zobaczyć na antenie TVP1 oraz TVP Kultura.

Działalność tej instytucji trwa już 60 lat i obdarowała nas ponad 4 tysiącami spektakli.