TV w Polsce

Pierwsze działania telewizyjne w Polsce miały miejsce w 1937 roku. Wtedy to zawiązano doświadczalny program telewizyjny w Warszawie. Stacja ta rozpoczęła regularną emisję w roku 1952 i stała się publicznym nadawcą o nazwie Telewizja Polska.

Pierwszy program istnieje do dziś pod tą samą nazwą – TVP1, natomiast w roku 1970 uruchomiono także TVP2 i w 1992 roku rozpoczęto emisję kanału satelitarnego dla Polaków przebywających za granicą. W latach 90. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze stacje prywatne.

Początkowo o zasięgu lokalnym. Z czasem połączyły się w stację o nazwie Polonia 1. Pierwszą satelitarną telewizją prywatną w Polsce był natomiast istniejący do dziś Polsat.

Kolejne stacje pojawiały się już w zdecydowanie szybszym tempie. Były to: TVN, obecne TV 4 czy płatny Canal. Po nich nadszedł czas na stacje o zawężonej tematyce, jak Planete, Discovery czy liczne programy filmowe.

Dziś doliczyć się można niemal 200 stacji nadających na cały kraj głównie drogą satelitarną. Większa ich część to kanały tematyczne. Należą do nich programy nie tylko polskiej publicznej oraz prywatnych telewizji, ale także zagranicznych spółek mediowych (Grupa ITI, CanalCyfrowy czy BBC Worldwide).

www.gemsandstamps.it