Ubezpieczenie domu

Budowa domu to dla wielu osób dosyć stresująca inwestycja. To nie tylko duży wydatek, ale również dopilnowanie wszelkich formalności, wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, kontrole czy wszystkie prace wykonywane są prawidłowo i zgodnie z planem.

Niestety czasem dochodzi do sytuacji, kiedy coś idzie nie tak. W takich przypadkach warto pamiętać, że można ubezpieczyć dom, jeszcze na etapie budowy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują wykupienie ubezpieczenia domu w budowie. Taka polisa obejmuje ochroną budynek o przeznaczeniu mieszkalnym zazwyczaj od momentu, kiedy rozpoczęte zostaną prace przygotowawcze, aż do momentu zakończenia robót bądź pierwszego zamieszkania.

Warto jednak przy wykupywaniu takiego ubezpieczenia zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel w ramach oferty gwarantuje również ochronę ogrodzenia posesji, wiaty, garażu oraz innych elementów znajdujących się na terenie działki. W jakich sytuacjach taka polisa może okazać się przydatna? Przede wszystkim ubezpieczyciel gwarantuje pomoc finansową w razie szkód powstałych na skutek pożaru, eksplozji, gradu, zalania czy powodzi czy kradzieży.

Warto jednak przeczytać dokładnie postanowienia umowy, ponieważ niektóre warianty objęte są dodatkową opłatą w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego Trzeba również wiedzieć, że ubezpieczenie domu w budowie jest całkowicie dobrowolne i nie ma obowiązku wykupywania takiej polisy. To sprawia, że ceny u różnych ubezpieczycieli mogą się znacząco różnić i obejmować różne ryzyka.