Magnez dla serca

Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Teoretycznie występujący w wielu składnikach pokarmowych, jednak jak wykazują badania, większość osób cierpi na jego niedobór, który może następować w wyniku m.

in. nadużywania kawy i alkoholu czy stresu.

A jaki wpływ ma magnez na serce ludzkie? Odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie chroni przed zawałem i rozszerza tętnice oraz stabilizuje rytm serca. Ponadto redukuje ryzyko zatorów.

Natomiast jego niedobór powoduje deficyt energii dla serca, co wpływa na spowolnienie jego działania, zwiększa ryzyko występowania zawału serca i arytmii, a także choroby wieńcowej. Osoba cierpiąca na niedobór magnezu jest najczęściej rozdrażniona i cierpi na drgania powiek czy bolesne skurcze łydek.

Magnez znajdziemy w wielu składnikach codziennej diety, między innymi w zielonych warzywach, orzechach, czekoladzie i bananach, dlatego też ważne jest, abyśmy nie stosowali środków farmakologicznych, lecz szukali tego cennego pierwiastka w produktach, które spożywamy na co dzień.