Bóle mięśnia sercowego
Bóle występujące w obrębie klatki piersiowej mogą, ale nie muszą świadczyć o zapaleniu mięśnia sercowego. Przyczyny takiego bólu są naprawdę różne. Pamiętajmy, że serce umiejscowione jest na środku klatki piersiowej. Ból zlokalizowany właśnie pośrodku klatki będzie związany z sercem. Może być to ból ostry, przyszywający, tępy, palący czy przeszywający.
Rodzaj bólu i jego częstotliwość są istotne przy określaniu jego źródła. Warto wiedzieć, jakimi rodzajami bólu objawiają się dane schorzenia układu krwionośnego, aby rozpoznać je w porę i odpowiednio zareagować. Ból gniotący, umiejscowiony za mostkiem i promieniujący do lewego barku może być objawem zawału serca. Objawem zawału są także duszności, poty, bladość oraz osłabienie. Natomiast zapalenie mięśnia sercowego charakteryzuje się bólem, któremu towarzyszy gorączka oraz trudności związane z oddychaniem.
Zamostkowy ból serca oraz kołatane to objawy choroby niedokrwiennej serca. Ból pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy brakuje mu odpowiedniej ilości tlenu, w tym przy wysiłku fizycznym. Napady bólowe w kolcach mostka lub serca to oznaka dławicy piersiowej. Bóle mięśnia sercowego to nie tylko objawy problemów z układem krwionośnym. Mogą być objawami schorzeń układu pokarmowego, układu kostno-szkieletowego, uszkodzeń nerwów, a nawet przeziębienia i anginy.
Oczywiście w żadnym przypadku nie można ich lekceważyć i należy udać się jak najszybciej do lekarza, który rozpozna przyczynę bólów i podejmie dalsze kroki.