Choroba Osgood-Schlattera

Jedną z częstszych chorób występujących u młodych sportowców jest choroba Osgood-Schlattera. Najczęściej jest ona diagnozowana u lekkoatletów i piłkarzy. Ryzyko jej rozwoju dotyczy bowiem u osób, które wykonują ćwiczenia polegające na prostowaniu kolana po jego mocnemu zgięciu.

Efektem tego jest powstanie zmian martwiczych, jak również zmian degeneracyjnych w obrębie rzepki. Do jednych z najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się intensywny ból, który nasila się głównie podczas wykonywania określonych ruchów. Dodatkowo chorzy mogą uskarżać się na ból podczas nacisku chorego kolana.

Rozpoznanie tej choroby odbywa się poprzez wykonanie zdjęcia RTG kolana. Chorzy obowiązkowo powinni zrezygnować z czynnego uprawiana sportu do czasu pełnego powrotu do zdrowia. Wskazane jest zakładanie usztywniających opasek oraz ortez.

W niektórych przypadkach konieczne jest chodzenie przy pomocy kul. Chorzy mogą także uczęszczać na niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne, jak np. jonoforeza, niewykluczone są również zabiegi fizjoterapeutyczne w Poznaniu.