Co to jest niewydolność serca?

Niewydolność serca nie może być mylona z niewydolnością krążenia. W przypadku niewydolnego serca, przepływ krwi jest upośledzony na skutek niewłaściwej struktury lub nieprawidłowego funkcjonowania serca. Serce nie pompuje wystarczających ilości krwi, których wymaga organizm. Jeśli czujesz się ciągle zmęczony, Twoje kostki są obrzęknięte, jesteś senny po zjedzeniu posiłki i męczy Cie nocny kaszel oraz duszności, być może cierpisz na niewydolność serca. Na skutek uszkodzenia mięśnia sercowego dochodzi do niewydolności serca.

Do takiej niewydolności mogą prowadzić również inne przyczyny. Często niewydolność serca jest następstwem uszkodzenia zastawek, migotania przedsionków, nadciśnienia tętniczego, genetycznych wad serca czy zakażenia mięśnia sercowego. Bardzo często do niewydolności serca prowadzi choroba wieńcowa. Tak skutkować może również zawał serca. Ryzyko choroby występuje szczególnie u osób po 60.

roku życia. Niewydolność może być pogłębiana przez choroby płuc i nerek, niewłaściwą dietę, nieodpowiednie przyjmowanie leków, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, infekcje czy nieprawidłowe bicie serca. Osoby cierpiące na niewydolność serca nie tolerują wysiłku fizycznego, przy którym od razu odczuwają zmęczenie i duszności. Często występują obrzęki, które świadczą o zatrzymaniu w organizmie wodzie. Chorzy nie mają apetytu, męczą ich zawroty głowy oraz zaparcia, a także uczucie pełnego brzucha.

Osoby z niewydolnością serca muszą regularnie wykonywać kontrolne badania, które pozwolą im wykryć ewentualny rozwój choroby.