Czy zawód kardiochirurga niesie za sobą wielkie ryzyko?

Każdy zawód niesie ze sobą mniejszy lub większy stres związany z wykonywaniem obowiązków. Niekiedy praca może być szczególnie stresująca, jeśli musimy podejmować poważne decyzje. Właśnie zawód kardiochirurga jest zawodem wysokiego ryzyka. Decydowanie o życiu innych pacjentów niesie za sobą istotne konsekwencje. Zawód lekarza wciąż zajmuje wysokie pozycje na liście zawodów wysokiego ryzyka.

Szczególnie profesja kardiochirurga wiąże się z ogromnym stresem. Wielu lekarzy nie może poradzić sobie z codziennie towarzyszącym im stresem, a do tego dochodzą jeszcze długie godziny pracy i nocne zmiany. Kardiochirurdzy zajmują się jednym z najważniejszych narządów człowieka – sercem. Nierzadko to właśnie od nich zależy czy ktoś przeżyje, czy też nie. Świadomość decydowania o ludzkim życiu nie może być lekka.

Każda nieudana operacja i niepowodzenia w pracy rzutują na zdrowie psychiczne lekarzy. Kardiochirurdzy to jedni z najbardziej zestresowanych lekarzy. Wysoki poziom stresu stanowi dla nich niemałe zagrożenie. Ciągła presja może doprowadzić nawet do zawału serca. Stres można oczywiście kontrolować.

Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna i właściwa dieta pomagają w jego obniżeniu. Niestety, nie sprzyja temu zmianowy charakter pracy. Kardiochirurg musi pracować w systemie zmianowym, raz w dzień, raz w nocy. Często pracuje nadgodziny. To wszystko sprawia, że naturalny cykl dobowy zostaje zaburzony, co na pewno nie sprzyja redukcji stresu.