Dieta z tego co lubimy

Wielu ludziom dieta kojarzy się z wyrzeczeniami, z jedzeniem tego czego nie lubią, z całkowitą eliminacją ulubionych składników. Jak się jednak okazuje dieta może być zdrowa, odpowiednio zbilansowana i jednocześnie może zawierać w sobie te składniki, które najchętniej jemy. Oczywiście to nie oznacza, że nie znajdzie się w niej coś za czym nie przepadamy i do czego będziemy musieli się przyzwyczaić, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że uda się ułożyć taką dietę, w której przede wszystkim będą się znajdowały te produkty, które najchętniej jemy.

Dlatego jest wywiad

To właśnie poznaniu naszych preferencji żywieniowych, jak i sposobu życia ma służyć przeprowadzenie wywiadu przez dietetyka.

To co mu powiemy będzie miało ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza dieta i jakie zalecenia od niego otrzymamy. Dlatego też, powinniśmy szczerze powiedzieć, czego nie lubimy jeść, co uwielbiamy i co jesteśmy w stanie zaakceptować. Dodatkowo jeszcze warto powiedzieć, że taki wywiad pozwoli dietetykowi zapoznać się z naszymi schorzeniami, bo przecież to czy mamy nadciśnienie, cukrzycę albo problemy z tarczycą, także będzie miało wpływ na to, w jaki sposób powinna być ułożona nasza dieta. Nie wszystkie produkty powinniśmy wówczas jeść, a niektóre wręcz są zalecane przy danych problemach zdrowotnych właśnie po to, aby zmniejszyć ich objawy.

Dlatego też musimy otwarcie odpowiadać na wszystkie pytania podczas takiego wywiadu, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że dietetyk ułoży dla nas odpowiednią dietę, która będzie w prawidłowy sposób oddziaływała na nasze ciało. Tym bardziej, że innego zapotrzebowania energetycznego będzie potrzebował ktoś, kto jest aktywny cały dzień i znajduje się w ciągłym ruchu, a innego ktoś, kto przez większość dnia tego ruchu ma bardzo mało.

Nie musimy odmawiać sobie słodkiego

Wiemy już, że dobry dietetyk będzie tak potrafił ułożyć naszą dietę, aby znalazły się w niej ulubione przez nas pomidory, ale nie pojawił się tam znienawidzony szpinak. Ale co jeśli lubimy słodycze, a jak dobrze wiemy, to właśnie one w zdecydowanej mierze przyczyniają się do zwiększenia naszych kilogramów? Jak się okazuje, dietetycy i na to mają rozwiązanie.

Jednak nie polega ono na pójściu do sklepu i kupieniu ulubionych batonów. Wręcz przeciwnie. Dietetyk przygotuje dla nas przepisy na zdrowe przekąski, które będą składały się z owoców i zdrowego cukru trzcinowego, który ma mniej negatywne działanie na nasz organizm niż cukier biały. W zaproponowanych przepisach będziemy mogli znaleźć koktajle, babeczki czy ciasteczka, a wszystko to nie dość, że smaczne, to jeszcze zdrowe i pożywne.

Dlatego też, jeśli lubimy słodycze, to nie musimy się obawiać, że będziemy musieli całkowicie z nich zrezygnować. Warto zobaczyć jak może wyglądać dieta przygotowana przez profesjonalnego dietetyka. Może się okazać, że znajdziemy w niej znacznie więcej ulubionych składników, niż pierwotnie zakładaliśmy. To z kolei może nas przekonać, że naprawdę warto się tej diety trzymać, aby móc się cieszyć lepszym zdrowiem i wymarzoną sylwetką.