Jak się przygotować na badania kardiologiczne?

Niektóre z badań kardiologicznych nie wymagają odpowiedniego przygotowania, natomiast w przypadku innych preferowane jest właściwe postępowanie. Takie badania są zróżnicowane, dlatego należy wziąć pod lupę każde z nich oddzielnie. Sama konsultacja lekarska nie wymaga od pacjenta konkretnego przygotowania. Aby ułatwić przebieg wizyty, pacjent może założyć luźny ubiór, by sprawnie rozebrać się do pasa. Wymagane będzie również odsłonięcie kostek nóg oraz przedramion, by lekarz mógł wykonać badanie EKG.

Na taką konsultację, warto zabrać wszystkie dokumenty z poprzedniego leczenia, by kardiolog miał dostęp do informacji. Istotna jest historia przyjmowania leków, które mogą kolidować z zaleceniami lekarskimi. Jednym z badań kardiologicznych jest całodobowe badanie ciśnienia. Polega ono na rejestrowaniu ciśnienia tętniczego. Do takiego badania najlepiej założyć bluzkę z krótkim rękawem.

Na badanie nie można przyjść w pośpiechu, by nie zachwiać wiarygodności wyników. Lepiej odpocząć kilkanaście minut przed przystąpieniem do rejestracji ciśnienia. Inne rodzaje badań to echo serca czy EKG. Nie wymagają one konkretnego przygotowania do badania. Warto zawsze zakładać luźne rzeczy, które umożliwią szybkie rozebranie się do pasa.

Tak dzieje się także przy badaniu USG. W większości przypadków trzeba pozostać na czczo. Tak samo przy pobieraniu krwi. Pacjent zazwyczaj otrzymuje zalecenie bycia na czczo. Ostatni posiłek przed badaniem ma być lekkostrawny.