Migotanie przedsionków

Choroby serca dotykają coraz większą liczbę Polaków. Do jednej z najczęściej występującej przypadłości zalicza się migotanie przedsionków polegające na zaburzeniu rytmu serca, objawiające się nieskoordynowanym pobudzeniem przedsionków serca. W zależności od wieku, migotanie przedsionków może być spowodowane niewydolnością serca u osób starszych lub wadą zastawek u młodszych.

Co ważne, temu schorzeniu najczęściej nie towarzyszą żadne objawy, dlatego też drogą do jego wykrycia jest jedynie elektrokardiografia, czyli EKG. Do przyczyn migotania przedsionków zalicza się takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, zatorowość płucną czy chorobę mięśnia sercowego. Zdarza się również, że u podłoża występowania schorzenia leżą czynniki genetyczne lub niezdrowy tryb życia.

Migotanie przedsionków w wielu przypadkach ustępuje samoczynnie, jednak czasem wymaga leczenia farmakologicznego. Zwalczanie choroby jest znacznie trudniejsze u osób starszych, ze względu na ich osłabioną odporność. Ważne jest jednak aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarza i samemu nie stwarzać zagrożeń dla jednego z najważniejszych narządów organizmu.

www.eastma.com.pl