Najpopoularniejsze choroby kardiologiczne

W układzie krwionośnym najważniejsze jest serce. Aby organizm mógł sprawnie funkcjonować, praca mięśnia sercowego również musi być prawidłowa. Serce tłoczy krew do całego układu i podtrzymuje ludzkie ciało przy życiu. Nierzadkie są jednak choroby kardiologiczne, przy których wskazuje się na nieprawidłowe funkcjonowanie serca lub układu krwionośnego.

Niektóre z chorób występują szczególnie często, a ich przyczyny są zróżnicowane. Jedną z najpopularniejszych chorób kardiologicznych jest niedokrwienie mięśnia sercowego, czyli choroba wieńcowa. W tym przypadku, serce nie jest dostatecznie ukrwione i zaopatrzone w tlen. Przy chorobie wieńcowej, światło tętnic wieńcowych jest zwężone, a nawet zamknięte.

Osoby cierpiące na niedokrwienie mięśnia sercowego odczuwają bóle w klatce piersiowej, czyli bóle wieńcowe. Bardzo często mamy styczność z wadami serca. Tymi nabytymi oraz wrodzonymi. Częste jest również zapalenie mięśnia sercowego, które objawia się chorobą reumatyczną.

Wśród chorób możemy wyróżnić kardiomiopatię czy choroby wywołane przez nieleczone nadciśnienie tętnicze. Żadnej z chorób serca nie wolno lekceważyć. Nierzadki jest także zawał serca. Ta choroba kardiologiczna charakteryzuje się martwicą komórek mięśniowych w obszarze serca.

Zawały są najczęściej wywoływane przez zakrzep, który powoduje zamknięcie światła tętnicy wieńcowej. Oczywiście do zawału mogą doprowadzać również inne czynniki, takie jak wrodzone wady naczyń wieńcowych czy wady zastawek mięśnia sercowego.