Przerost mięśnia sercowego

Przerost serca następuje na skutek pewnych chorób. Najczęściej przerośnięta jest lewa komora serca. Przerost mięśnia sercowego może być spowodowany nadciśnieniem tętniczym. Ale to tylko jedna z przyczyn występowania przerostu. Objaw ten rozpoznaje się poprzez badanie EKG, ECHO serca czy RTG klatki piersiowej.

Szczególnie ECHO serca odgrywa tu ważną rolę, ponieważ jest konieczne do potwierdzenia występowania przerostu mięśnia sercowego, a także określenia jego rozległości i przyczyn powstania. Taka przypadłość powodowana jest przeciążeniem, które następuje na skutek zwiększonego przepływu krwi lub większego oporu. To wszystko doprowadza do intensywniejszej pracy serca, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na tlen i energetyczne składniki. W ten sposób mięsień sercowy ulega powiększeniu, ponieważ stara się sprostać narzuconym mu wymaganiom. Nie są to dla niego korzystne warunki, a efekty są groźne dla ludzkiego organizmu.

Należy pamiętać, że przerost serca to nie wyrok. Leczenie nakierowane jest na zmniejszenie mięśnia sercowego. Najpierw należy postawić odpowiednią diagnozę, rozpoznać przyczynę i zacząć ją leczyć. Taką przyczyną może być wcześniej wspomniane nadciśnienie tętnicze. W leczeniu przerostu serca stosuje się różne leki.

Aby leczenie było skuteczne, trzeba być pod stałą opieką lekarza, który to zaleci odpowiednie postępowanie. Nie zapominajmy o wykonywaniu badań kontrolnych, które pokażą czy mięsień sercowy zmniejsza się czy może wciąż rozrasta.

www.fjklimek.pl