Sposoby leczenia raka i nowotworów złośliwych

Nowotwory złośliwe, w tym raki, często charakteryzują się agresywnym przebiegiem, dlatego w ich przypadku również trzeba zastosować agresywne leczenie. Wśród metod leczenia nowotworów wyróżniamy chemioterapię, radioterapię, leczenie chirurgiczne czy systemowe. Chemioterapia polega na walce z nowotworami złośliwymi przy pomocy leków cytotoksycznych. Możemy wyróżnić jej kilka odmian.

Nowotwory złośliwe leczy się poprzez chemioterapię indukcyjną, dokanałową, dojamową, synchroniczną oraz adjuwantową i neoadjuwantową. Chemioterapia to agresywna metoda leczenia, która może doprowadzać nie tylko do uszkodzenia chorych komórek, ale również tych zdrowych. Towarzyszą jej nudności, wymioty oraz inne efekty uboczne, takie jak utrata włosów. Metodą miejscowego leczenia nowotworów jest radioterapia.

Może być ona wykorzystywana jako leczenie oszczędzające lub uzupełniające. Radioterapia oferuje rożne sposoby napromieniania, wśród których wyróżniamy teleterapię oraz brachyterapię. W przypadku teleterapii, walkę z nowotworem prowadzi się przy wykorzystaniu promieni jonizujących z urządzenia zewnętrznego. Natomiast przy brachyterapii w danym miejscu zostaje umieszczony specjalny aplikator z radioaktywnym izotopem.

Leczenie chirurgiczne ma na celu operacyjne usunięcie guza. Często wiąże się z wycięciem sporego obszaru nowotworu i okaleczeniem. Chirurgia nowotworów wymaga wielkiego doświadczenia ze strony chirurga. Natomiast przy leczeniu systemowym podaje się leki ogólnoustrojowe.

www.rosomaki.com.pl