Wpływ palenia papierosów na serce

Dla jednych sposób na odprężenie, dla innych przyzwyczajenie. O czym mowa? Oczywiście o paleniu! Pytając palacza, bez trudu uzyskamy odpowiedź, dlaczego sięga po papierosa.

Natomiast jeśli zapytamy, dlaczego sam się zabija, uniknie odpowiedzi, zaśmieje się bądź stanowczo zaprzeczy, że palenie aż tak nie szkodzi. Czy aby na pewno? Palacze bardzo rzadko myślą o konsekwencjach płynących z uzależnienia od tytoniu.

Bowiem żółta skóra na dłoniach, przykry zapach czy zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc to nie wszystko. Palenie to także sposób na osłabienie serca, które jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu.

Jak bardzo szkodzi nikotynizm? Przede wszystkim obniża poziom HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu oraz zwiększa ryzyko zawału.

Ponadto podwyższa aktywność układu współczulnego, przez co rozregulowuje system sercowo-naczyniowy. Czy warto narażać serce dla chwili przyjemności? Nie! Istnieją bowiem inne, bardziej przyjazne zdrowiu sposoby, które pomagają się odprężyć, zapomnieć na chwilę, a także przynoszą odrobinę przyjemności.