Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego, czyli proces zapalny toczący się w warstwie mięśniowej serca. Może mieć różnorakie przyczyny oraz charakteryzuje się specyficznymi objawami.

Do zapalenia mięśnia sercowego dochodzi najczęściej przez czynniki reumatyczne lub bakteryjne, ale także przez wirusowe, takie jak grypa czy odra. Objawy towarzyszące temu schorzeniu to przede wszystkim ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca spowodowane zaburzeniami rytmu jego pracy oraz gorączka.

W zależności od stanu zapalenia objawem zapalenia mięśnia sercowego może być również przekrwienie wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet nagła śmierć. Kiedy już dojdzie do zapalenia, pacjent zostaje poddany leczeniu farmakologicznemu.

Jeśli jednak to nie przynosi skutków, a niewydolność serca się rozwija, pacjent kwalifikuje się do przeszczepu narządu. Zapalenie mięśnia sercowego to bardzo poważne schorzenie, którego powikłaniami są przede wszystkim niewydolność serca lub zaburzenia jego rytmu pracy.

Jest to stan chorobowy prowadzący nawet do śmierci, dlatego należy reagować na wszelkie niepokojące obawy, aby podjąć leczenie w odpowiednim momencie.