Zawał, czyli najgroźniejsze następstwo choroby wieńcowej. Dotyka coraz większej liczby Polaków i to coraz młodszych.

A czym tak naprawdę jest zawał i jak się przed nim uchronić? Kiedy w którejś z tętnic wieńcowych nastąpi całkowity zator spowodowany zakrzepem, fragment mięśnia sercowego, który był odżywiany za pomocą tego naczynia ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu i traci zdolność do pracy. To krótki opis zawału, jednakże bardzo niepokojący.

Jak więc ustrzec się takich powikłań? Przede wszystkim słuchać swojego serca, które daje sygnały, jeśli pojawia się, choćby najmniejsze, zagrożenie zawałem. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, papierosów czy kawy to bardzo prosta droga do miażdżycy, czyli choroby wieńcowej, która sprawia, że dochodzi do pogrubienia ścian naczyń krwionośnych i utworzenia się blaszek miażdżycowych, które mogą spowodować zator, a więc doprowadzić do zawału.

Chcąc się uchronić przed zawałem powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowe odżywianie i odpowiednią ilość ruchu. Jeśli pomyślimy także o unikaniu stresu, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i niskiego poziomu cholesterolu, mamy duże szanse wieść spokojne życie nieopatrzone ryzykiem zawału serca.

www.semsacja.pl