Czym jest elektroterapia?

Elektroterapia to metoda rehabilitacyjna, która wykorzystuje energię elektryczną. Taka energia stosowana jest w leczeniu chorób związanych z układem ruchu. Prąd może pobudzać ruchowo lub działań przeciwbólowo. Efekt terapii uzależniony jest od rodzaju dobranego prądu, jego natężenia i częstotliwości. Bardzo ważne, by zabiegi elektroterapii były wykonywane regularnie.

Tylko wtedy efekt może się utrzymać, a dolegliwości bólowe zmniejszyć. W ramach elektroterapii możemy wyróżnić różne metody leczenia. Jest to terapia prądem galwanicznym, jonofereza, fonofereza i inne. Jeśli chodzi o wykorzystanie prądu galwanicznego, to stosuje się go przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach, rwie kulszowej oraz przy bólach mięśni. Następuje uśmierzenie takiego bólu.

Terapia prądem galwanicznym ma także działanie przeciwzapalne i stymulujące wzrost komórek. Jonofereza wykazuje podobne działanie jak prąd galwaniczny. To rozwiązanie dla osób, które oczekują działania przeciwzapalnego oraz przeciwbólowego. Z powodzeniem mogą ją stosować pacjenci z bólami mięśniowymi, zapaleniami stawów, ścięgien czy z powikłaniami urazowymi. Do każdego dobiera się indywidualną częstotliwość zabiegów.

Zaawansowane stadia choroby wymagają nawet codziennych sesji jonoferezy. W przypadku łagodniejszych odmian, wystarczą zabiegi po kilka razy na tydzień. Natomiast elektrostymulacja polega na umieszczeniu elektrod na mięśniu i nerwie. Zdrowy mięsień kurczy się, a ten wymagający leczenie – nie. Elektrody przyczepione do mięśnia powodują jego skurcz, co zapobiegania zanikowi.