Orient Express współcześnie

Osoby, którym zdaje się, że Orient Express już dawno nie jeździ na słynnej trasie Paryż-Konstantynopol (Stambuł), są w błędzie. Chociaż legendarny pociąg przeszedł różne perypetie i były okresy, w których zawieszono jego funkcjonowanie, to jednak współcześnie nadal można się nim przejechać.

W 1982 roku oryginalne wagony Orient Expressu zostały wykupione przez prywatnego przewoźnika. Po konserwacji i modernizacji składu pociąg ponownie wyruszył w trasę.

Jego pierwszy przejazd pod nową nazwą (na wykorzystanie starej nie zgodziły się koleje francuskie) odbył się na trasie Londyn-Wenecja, a ten, kto chciał się nim przejechać, musiał zapłacić za bilet 1200 funtów. Obecnie Orient Express, a właściwie Venice-Simplon Orient Express , kursuje na różnych trasach, w tym też na tej mniej więcej oryginalnej: z Paryża przez Budapeszt i Bukareszt do Stambułu.

Trudno powiedzieć, czy decyzja o wznowieniu ruchu Orient Expressu była właściwa. Może pociąg powinien zostać już tylko legendą, której w dzisiejszych czasach nie warto wskrzeszać?.