Jak przetransportować wielkie gabaryty?

Zazwyczaj kiedy słyszymy o transporcie, myślimy o przewozie mniejszych produktów. Od razu przed oczami stają nam różnego rodzaju busy czy tiry, które mają do przewiezienia palety wypełnione jedzeniem, zabawkami, artykułami gospodarstwa domowego. Jednak trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że bardzo często pojawia się również zamówienie na wielkie gabaryty. Takie które wykraczają poza rozmiar tradycyjnego tira, jaki najczęściej widywany jest na naszych drogach. Co więc zrobić, jeśli do przewiezienia mamy coś, co znacznie przekracza rozmiary zwyczajnego tira i czego nie da się tak po prostu zapakować na samochód i przewieźć?

Specjalny rodzaj transportu

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w takich przypadkach zostanie nam zaproponowany specjalny rodzaj transportu nazywany ponadgabarytowym, albo inaczej ponadnormatywnym czy nienormatywnym. Najczęściej z tego typu usług korzysta się, kiedy konieczne jest przewiezienie ogromnych maszyn budowlanych czy elementów niezbędnych do postawienia wiatraków. Jednak takim transportem ponadgabarytowym przewozić można również samoloty, domy, jak i inne wielkie elementy, które znacznie wykraczają poza rozmiar zwyczajnego tira, a i niejednokrotnie wystają poza te specjalne, znacznie większe pojazdy, które przystosowane są do tego typu zadań.

Trzeba odpowiedniej logistyki

Jeżeli chcemy zatrudnić firmę, która oferuje nam transport ponadgabarytowy, to musimy wiedzieć, że będziemy musieli się tutaj liczyć ze sporymi kosztami. Przede wszystkim taki transport wymaga odpowiedniej logistyki. Tutaj nie wystarczy wsiąść w samochód i przejechać z punktu A do punktu B. Tutaj niezbędne jest wytyczenie najbardziej optymalnej trasy, a więc najpierw trzeba daną trasą przejechać, zmierzyć wszystkie odległości, sprawdzić wysokości mostów i wiaduktów, tak aby mieć pewność, że taki transport ponadgabarytowy się tam zmieści. Jeśli w jakimś miejscu będzie za wąsko, może się okazać, że konieczne będzie zdemontowanie jakichś znaków czy krawężników, a za wszelkie tego typu prace również płaci osoba zamawiająca taki transport. Dlatego też, trzeba się tutaj liczyć ze sporymi kosztami, ale jednocześnie możemy być pewni, że chociaż nasz ładunek jest ogromny i przekracza zwyczajne normy, to zostanie dostarczony na miejsce przeznaczenia na czas i co więcej, w nienaruszonym stanie. Taki transport ponadgabarytowy wymaga odpowiednich umiejętności i logistyki.

Jednak bez problemów powinniśmy znaleźć firmy, które się tym zajmują, mają tutaj doświadczenie i pomogą nam przewieźć nawet najbardziej zaskakujący ładunek.

www.spafactory.pl