Cegły klinkierowe

Wybór materiałów budowlanych ma bardzo duże znaczenie. Może znacząco obniżyć koszty budowy lub utrzymania domu, skrócić czas budowy czy wpłynąć na trwałość budynku. Z tego powodu przed wyborem materiałów budowlanych, warto zapoznać się z ich charakterystyką i właściwościami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego domu. Przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat cegieł klinkierowych. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że cegły klinkierowe są wykonane z całkowicie naturalnych surowców. Wytwarza się je z gliny i piasku, a następne wypala w wysokiej temperaturze. Ze względu na te składniki oraz proces obróbki, cegły klinkierowe są trwałe i wytrzymałe na uderzenia oraz na ściskanie.

Ponadto charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne, takie jak mróz. Ich zaletą jest również to, że długo zachowują ładny wygląd i nie wymagają konserwacji. Ponadto na rynku materiałów budowlanych jest bardzo duży wybór cegieł klinkierowych w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Z uwagi na te właściwości cegły klinkierowe wykorzystuje się do wykonywania elewacji budynków. Coraz częściej z cegieł klinkierowych wykonuje się także ogrodzenia, obudowy kominków, schody oraz cokoły domów. Minusem cegieł klinkierowych są różnice w kolorystyce i kształcie. Zdarza się, że są one tak duże, że podczas budowy konieczna jest segregacja kolorystyczna oraz wielkościowa, co wymaga sporo wysiłku i pracy od wykonawcy prac.

Ponadto trzeba pamiętać również o zjawisku powstawania wykwitów, które nie wpływa na trwałość i wytrzymałość cegieł klinkierowych, ale znacząco pogarsza ich estetykę.