Najbardziej złośliwe nowotwory

Nowotwory możemy podzielić na łagodne oraz złośliwe. Nowotwór złośliwy powstaje z komórek niedojrzałych i wyróżnia się szybkim wzrostem. W organizmie rozprzestrzenia się poprzez naciekanie, co daje przerzuty w inne miejsca. Wśród nowotworów złośliwych wyróżniamy ich różne postacie, spośród których możemy wskazać na te najbardziej groźne.

Rak to jedna z postaci nowotworu złośliwego. Tych nazw nie można stosować wymiennie, ponieważ każdy rak jest nowotworem złośliwym, ale nie każdy nowotwór jest rakiem. Rak wywodzi się z tkanki nabłonkowej. Bardzo niebezpieczny jest rak trzustki.

W 1/4 przypadków za przyczynę podaje się palenie papierosów. Ale rak trzustki może być konsekwencją przewlekłego zapalenia trzustki lub predyspozycji genetycznych. Na listę najbardziej złośliwych nowotworów trafia również rak drobnokomórkowy płuc. Tak samo jak w przypadku trzustki, często występuje u palaczy.

Charakteryzuje się agresywnym wzrostem i przerzutami. Podstawą metodą leczenia jest chemioterapia. Jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry jest czerniak. Często powstaje w obszarze istniejących już znamion barwnikowych.

Na wystąpienie czerniaka są w szczególności narażone osoby z jasną karnacją i licznymi znamionami barwnikowymi. Czerniaki mogą dawać przerzuty do węzłów chłonnych, narządów wewnętrznych oraz w inne miejsca na skórze. Groźne są mięsaki. To nowotwory wywodzące się z tkanki łącznej.

Choć występują stosunkowo rzadko, to najczęściej pojawiają się u ludzi młodych i u dzieci. Wyróżniają się agresywnym przebiegiem i częstymi przerzutami.